Sport
Wir verwenden Cookies und Analysetools, um die Nutzerfreundlichkeit der Internetseite zu verbessern und passende Werbung von watson und unseren Werbepartnern anzuzeigen. Weitere Infos findest Du in unserer Datenschutzerklärung.
Albanien oder Schweiz: Viele Secondos in der Schweiz müssen sich am Samstag entscheiden.

Shqipëria apo Zvicra?

Kuq-bardh apo kuq-zi? Kjo është dilema e disa shqiptarëve të Zvicrës për tu pozicionuar

Loja, e cila disa nga ne shqiptarët e Zvicrës, për thjeshtësim të punës këtu po i quajmë «Shwippis», qe është duke na hedhur në vorbullën e përçarjes ndërkulturore, ndodhet para nesh.

Ermira Ljutvija>>> Hier geht es zur deutschen Version des Textes!

Tensioni rritet edhe te pjesa tjetër e popullatës. Mediat shtyhen për trajtat e përshkrimit të kësaj përplasjeje si: Zvicra A luan kundër Zvicrës B ose Shqipëria A kundër Shqipërisë B sepse të thuash Shqipëria kundër Kosovës është diçka vërtet e tejkaluar dhe fatlumët me fanellat e Evropianit ka kohë që ndodhen rrugës për në Francë.

Gjatë gjithë kësaj kohe unë çdo ditë ia shtroj vetes këtë pyetje: Cilën fanellë ta vesh më 11 qershor? Atë kuq e bardh apo kuq e zi?

Ermira Ljutvija

Ermira Ljutvija, jeton si shqiptare e Zvicrës në Zvicër. Ajo shkruan zakonisht për faqen e lajmeve në internet për diasporën shqiptare në Zvicër, albinfo.ch. Artikujt në këtë portal publikohen shqip, gjermanisht dhe frëngjisht. Gjatë Evropianit 2016 dy gazetarë të këtij portali e përcjellin gjithë kohën Kombëtaren Shqiptare atje.

Switzerland's Xherdan Shaqiri, center, celebrates with Valon Behrami, right, and Granit Xhaka, left, after the first goal for Switzerland during a Worldcup qualification soccer match between Switzerland and Albania at the Swisspor Arena in Lucerne, Switzerland, Tuesday, September 11, 2012. (KEYSTONE/Walter Bieri)

Nomalisht, secili shqiptar është krenar kur sheh në Nati-n zviceran Xhakën, Shaqirin ose Behramin. Ata u ofrojnë një ndjenjë përkatësi. Bild: KEYSTONE

Disa «Shwippis» përgjigjen për skuadrën e tyre të zemrës pa ju dridhur as qerpiku. «Shqipëria, është e qartë kjo punë», thonë ata. Se si mund të merret ky vendim kaq thjesht, nuk është lehtë  e shpjegueshme për mua. Apo nuk jemi ne ata që gëzohemi pamasë kur Dani Wyler (komentatori i futbollit) gjatë ndeshjes i përmend emrat si: Shaqiri, Xhaka, Xhemaili, Behrami, Mehmedi ose Tarashaj?

Ne, që na gëzon kaq shumë fakti se janë gjithë këta emra shqiptarë në Nati, ashtu që të gjithë ata na duhet t`i numërojmë në këtë tekst. E të mos flasim pastaj për rastet kur ndonjëri nga heronjtë tanë shënon gol dhe, në ditën pas kësaj në vendin e punës me një ndjenjë krenarie në zërin tonë mund të kumtojmë: «Ishte një Shipi. Dhe, meqë ra fjala, thuhet: Shaqiri» (Schatschiri: deshifrimi i emrit në gjermanisht v.j.) Shaqiri ynë.

Swiss forward Xherdan Shaqiri, reacts during a training session, at the Stade de la Mosson stadium, in Montpellier, France, Monday, June 6, 2016. The Swiss national soccer team will play in Group A during the UEFA EURO 2016 soccer championship in France. (KEYSTONE/Jean-Christophe Bott)

Xherdan Shaqiri: Për zviceranët ai është «Schakiri» ndërsa për shqiptarët «Schatschiri». Bild: KEYSTONE

Deliri i identifikimit

Nuk ka shpërthyer vetëm te fansat e futbollit zviceran «deliri i identifikimit me lojtarët». Kjo është temë prej kohësh edhe në mesin e secondove shqiptarë. Me cilën skuadër ne mund të identifikohemi më së shumti? Me Nati-n multikulturor zviceran, i cili pasqyron  ambientin tonë, vendin në të cilin ne jemi rritur ose me Kombëtaren Shqiptare? Shqipëria, një vend në të cilin kemi qenë disa herë në pushime, kuadri futbollistik i së cilës është i kompletuar me disa legjionarë zviceranë.

Shqiptarët e Kombëtares Zvicerane mund të na ofrojnë diçka që zviceranët në Kombëtaren Shqiptare nuk munden. Lojtarët e Nati-t me prejardhje shqiptare na e japin ndjenjën e përkatësisë. Ata arrijnë ta realizojnë një lidhje me Zvicrën, që bazuar në faktorë dhe zhvillime të ndryshme, jo çdo herë është e lehtë të arrihet. Ndjesia e integrimit dhe dashuria për vendin, përmes futbollit. Si ka mundësi të mos të rrahë zemra për këtë skuadër?

Swiss and Albania Fans during a Worldcup Qualification soccer match between Switzerland and Albania at the Stade de Swisspor Arena in Luzern, Switzerland, Tuesday, September 11, 2012. (KEYSTONE/Urs Flueeler)....

Zvicra apo Shqipëria: Për cilën duhet të bëjë tifo një shqiptar i Zvicrës? apo bën më në fund që të mbështeten të dy ekipet? Bild: KEYSTONE

Shqiponja i ka fajet

Megjithatë ne na tërheq një litar magjik në anën e vendit të etërve tanë. Ka mundësi që nuk janë lojtarët, emrat ose mjeshtëria e tyre futbollistike, por thjesht, shqiponja. Lojtarët e skuadrës shqiptare prezantojnë në fanellat e tyre shqiponjën dykrenore, të cilën ne me sa shumë dëshirë e bëjmë me duar në trajtë pantomime; ata këndojnë himnin shqiptar të cilin unë e di përmendësh, pa ma pas mësuar ndonjëherë ndokush, dhe i cili, nga një arsye e pashpjegueshme, që nga tingulli i parë ma ngre zemrën peshë. E gjithë kjo në gjuhën në të cilën secila fjali në veshët e mi tingëllon si një vepër poetike në vete.

Një dashuri e papërshkrueshme, kundër të cilës është vështirë të mbrohesh.

Albaner Adler

Shenja për shqiponjën dykrenore: Gjithnjë e dashur te shqiptarët. bild: Instagram

Zemra apo truri?

Disa prej nesh flasin për dy zemra në një gjoks, diçka për çfarë unë nganjëherë e pyes veten se mos bëhet fjalë më shumë për një luftë në mes të zemrës dhe trurit. Sepse, të jemi të sinqertë: shqiponja e ka shtënë në kthetrat e saj zemrën dhe e ka fshehur atë thellë në malet e Kosovës, Maqedonisë dhe Shqipërisë. Ndërsa truri na thërret për arsye, na e kujton se vendi ynë  gjendet diku në mes të Piz Chavalatsch dhe Liqenit të Gjenevës dhe na e tërheq vërejtjen se vendit tonë duhet t`i kushtojmë respekt dhe kujdes. Rreshtimi kundër tij do të ishte tradhti e lartë.

Public Viewing mit watson

Lust auf ein Public Viewing in Zürich? watson ist Partner der Verantstaltungen beim «Glatten Köbi» und der «Amboss Rampe». Ein Besuch lohnt sich!

Ndërkaq, ai që për shkak të shumë zemrave në gjoks nuk mund të vendos, mund të përballet në mënyrë më pragmatike me çështjen. Për shembull, duke krahasuar se cila fanellë, cila e kuqe ose cila prerje i rri më bukur. Fanellat zvicerane janë të prera aq ngushtë sa që duket sikur janë konceptuar vetëm për trupa të trajnuar mirë të futbollistëve dhe për partneret e tyre modele. Nga ana tjetër, fanellat shqiptare lënë edhe pak hapësirë për `suveniret e dimri`. Por, e kuqja e fanellës zvicerane shkëlqen shumë më bukur. E pra cilën ta zgjedhim?

Dhe kështu, ai që në asnjë mënyrë nuk dëshiron të përcaktohet, mund të mbetet plotësisht brenda manirit zviceran: neutral.

Mach mit beim grossen EM-Tippspiel von watson!

EM 2016: Wichtige Infos zum Fussballturnier in Frankreich

Hier wird gespielt: Die 10 Stadien der Fussball-EM 2016 in Frankreich

Link zum Artikel

Der Spielplan der Fussball-EM 2016 in Frankreich: Die Gruppenphase

Link zum Artikel

So schnitt die Schweizer Fussball-Nati bei ihren bisherigen EM-Auftritten ab

Link zum Artikel

Das Maskottchen der EM 2016 in Frankreich: «Salut, je m'appelle Super Victor!»

Link zum Artikel

«Beau jeu» – der offizielle Ball der EM 2016 verspricht ein schönes Spiel

Link zum Artikel
Alle Artikel anzeigen
DANKE FÜR DIE ♥
Würdest du gerne watson und Journalismus unterstützen? Mehr erfahren
(Du wirst umgeleitet um die Zahlung abzuschliessen)
5 CHF
15 CHF
25 CHF
Anderer
Oder unterstütze uns per Banküberweisung.

Das könnte dich auch noch interessieren:

Abonniere unseren Newsletter

Zum Tod von Diego Maradona: Wie die «Hand Gottes» zur Legende wurde

Diego Armando Maradona stirbt im Alter von 60 Jahren. Kein anderer Spieler hat je eine WM so dominiert wie Diego Maradona 1986. Die beiden Treffer gegen England haben ihn nicht nur in Argentinien zum Fussballgott gemacht.

Diego Maradonas Augen waren noch glasig, sagen diejenigen, die ihn an diesem 22. Juni 1986 in der Kabine haben sitzen sehen. Sein Lächeln sei steinern gewesen. Er war sich bewusst, dass er mit seinem Tor zum 2:0 gegen England einen Akt sublimer Kunst vollbracht hatte. Sublime Kunst bedeutet, etwas Grosses, Überwältigendes, das nur mit dem Gespür für das Aussergewöhnliche überhaupt verstanden und nicht wiederholt werden kann.

Das war sein sublimes Kunststück: Er startete in der eigenen …

Artikel lesen
Link zum Artikel